Top

Mahendra Nath Mulla

Kliponar / Indian Army  / Mahendra Nath Mulla

Mahendra Nath Mulla

Born: 15 May 1926

Died: 9 December 1971

  • He, MVC was an officer of the Indian Navy.
  • As the Commanding Officer of INS Khukri, he chose to go down with his ship when his ship was sunk during the Indo-Pakistani War of 1971.
  • He was commissioned in the Royal Indian Navy on 1 May 1948.
  • He was promoted to Lieutenant Commander on 16 September 1958 and to the rank of Commander on 30 June 1964.
  • He served on the Hunt-class destroyer INS Gomati (D93) and the Bathurst-class Minesweeper HMIS Madras(J237).
  • He also served as the executive officer of the Black Swan-class sloop HMIS Kistna (U46) and commanded the R-class destroyer INS Rana (D115).
  • He served as the Deputy Naval Adviser to the High Commissioner of India to the United Kingdom from 1965 to 1967.

click here for more details

 

(Visited 11 times, 1 visits today)
Apoorva
No Comments

Post a Comment